Öğrenci

Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Almanya, Avusturya, Belçika, Birleşik Krallık, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Güney Kıbrıs, Hollanda, Hırvatistan, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, SIrbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye (sadece başka bir program ülkesindeki yükseköğretim kurumunda kayıtlıysanız) Yunanistan.

 

Hangi kurumlarda staj yapabilirim?

  • İşletmeler
  • Ulusal, bölgesel, yerel kamu kuruluşları
  • Meslek Odaları, Ticaret Odaları, Birlikler, Dernek, Sendika …
  • Araştırma Merkezleri
  • Eğitim Kurumu (Üniversite, lise, orta okul, ilk okul) veya Eğitim Merkezi
  • Kar amacı gütmeyen kuruluşlar, birlikler, dernekler, sivil toplum kuruluşları

Görev tanımı doğrudan öğrencinin okuduğu alan ile ilişkili olmalı.

 

Ne kadar hibe alabilirim?

Öğrencilerin hibe alıp alamayacağı, bir kurumdan alınan staj kabul mektubunu teslim eden tüm öğrencilerin Erasmus notlarına göre yapılacak sıralama ile belirlenir.

Konsorsiyum, firmalara yerleştirilen öğrencilere, Ulusal Ajans’ın belirlediği aylık miktarlar üzerinden hibe/mali destek ödemelerini hesaplar;

Ülke Grupları Ülke Aylık Hibe (€)
1.ve 2.Grup Birleşik Krallık, Danimarka, Finlandiya, İrlanda, İsveç, İzlanda, Lihtenştayn, Lüksemburg, Norveç, Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Güney Kıbrıs, Hollanda, İspanya, İtalya, Malta, Portekiz, Yunanistan, 600
3.Grup Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Letonya, Litvanya, Macaristan, Makedonya, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya, Türkiye 400

Konsorsiyum, öğrencilere en çok kaç ay için hibe tahsis edebileceğini başvuru çağrısında duyurur. Öğrencilere tahsis edilebilecek hibe miktarını, Türkiye Ulusal Ajans’ı tarafından Konsorsiyuma tahsis edilecek toplam hibe miktarı belirler.

Öğrencilere hibeleri 2 taksitte ödenir. Taksitlerin oranı, ilk taksit oranı toplam hibenin %80’ini geçmeyecek şekilde belirlenir. İlk taksitin ödemesi öğrenci gitmeden önce yapılır. İkinci taksitin ödemesi staj dönemi sonunda, Katılım Sertifikasını teslim etmesi sonrası katılım sertifikasında belirtilen öğrenim başlangıç-bitiş tarihlerine ve pasaport giriş çıkış tarihleri göz önünde bulundurularak toplam hibesi yeniden hesap edilerek yapılır. Öğrenciler yalnızca Erasmus staj dönemleri için yurt dışında bulundukları süre karşılığı hibe alabilirler.

Staj yapacakları kurumdan maddi destek almaları hususu söz konusu kurumun inisiyatifindedir.

 

Kimler Başvuru Yapabilir?

Konsorsiyum Ortağı olan Üniversitelere (Altınbaş Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi,  Biruni Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Işık Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi) kayıtlı tüm öğrenciler konsorsiyum ilanına başvurabilir.

Öğrenci başvuruları konsorsiyum web sitesinde ilan edilen kriterlere göre kabul edilir.

 

Nasıl Başvuru Yapabilirim?

  • Öğrenciler, başvuru çağrılarında yer alan online başvuru platformundan başvurularını düzenler,
  • Başvuru çağrısında talep edilen diğer belgeleri ile birlikte duyurulan son başvuru tarihine başvurularını tamamlamış olurlar.

 

Son başvuru tarihi nedir?

Konsorsiyum, aynı akademik yıl içinde birden çok başvuru açabilir. Güncel son başvuru tarihleri için Duyurular sayfasını takipte kalın.

 

Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Başvuru belgeleri, her başvuru döneminde güncellenmektedir. Güncel başvuru belgelerini Konsorsiyumun Duyurular sayfasında inceleyebilirsiniz.

 

Başvurum nasıl değerlendirilecek?

Tüm öğrenci başvuruları Ulusal Ajans’ın ilgili sözleşme dönemi için yayınladığı Uygulama El Kitabındaki puanlama sistemine göre değerlendirilir. Güncel değerlendirme kriterleri için tıklayınız.

 

Staj yapacağım kurumu nasıl bulacağım?

Staj yeri için kurum bulmak seçilmiş stajyerin kendi sorumluğundadır. Bununla birlikte, Konsorsiyum staj arama sürecinde öğrencilere yardımcı olabilir.

Konsorsiyum seçilmiş öğrencilere atölye çalışmaları ve el kitapları sunarak destek olmakla beraber, doğrudan firmalarla iletişime geçerek öğrencilerin yerleştirilmesi için doğrudan da destek olabilir.

Öğrencilerin seçimi iletişime geçilen kurumlar tarafından gerçekleştirileceği için yerleştirme konusunda öğrencilere garanti verilememektedir.

Öğrenciler staj yeri araştırmalarına öncelikli olarak aşağıda belirtilen veri tabanları ile başlayabilirler;

 

Erasmus + yurtdışı stajları yurt dışında ne kadar sürebilir?

Bir staj süresi en az 2 ay ile en fazla 12 ay arasındadır. Konsorsiyum dâhilinde hibeli ile yapabileceğiniz staj süresi, başvuru çağrısında belirtilmektedir.

 

Staj yapmaya başladıktan sonra staj yerini değiştirebilir miyim?

Staj yerini staja başladıktan sonra değiştirmek mümkün değildir.

 

Staj süresini değiştirmem mümkün mü?

Minimum süreyi tamamlandığı sürece 2 ay staj süresini artırmak mümkündür ancak artan süre için hibe garantisi verilemeyebilir. Ayrıca, iki aydan daha az sürede gerçekleşen staj sürelerinde, hareketlilik sonrası Erasmus ofisiniz size ödenen hibenin iadesini talep edebilir.

 

Vize başvurusu için nereden bilgi alabilirim?

Vize başvuruları hakkında doğrudan gidilecek ülkenin Türkiye’deki temsilciliğinden bilgi alınması gerekmektedir. Türkiye’deki temsilcilikler için : http://www.mfa.gov.tr/turkiye_deki-yabanci-temsilcilikler.tr.mfa

Türk Vatandaşlarının Tabi Olduğu Vize Uygulamaları hakkında genel bilgi için : http://www.mfa.gov.tr/turk-vatandaslarinin-tabi-oldugu-vize-uygulamalari.tr.mfa

 

Detaylı bilgi için :    info@internship4all.org